Yatak yaraları

Çeşitli nedenlerle uzun süreli yatağa bağımlı olan hastalarda ve yoğun bakım hastalarında oluşan komplikasyonların başında yatak yaraları gelmektedir. Bu yaraların oluşmasında birçok faktör rol oynamaktadır. Bunlar; hastanın yaşı, deri-kas-yağ dokusu durumu, yatak içi pozisyon ve hareket durumu, yattığı yatağın özelliği olarak sıralanabilir.

Yara oluşmasının ana sebebi hastanın sürekli aynı pozisyonda yatması sonucu, belirli vücut bölgelerinin vücudun kendi ağırlığı altında ezilerek kan dolaşımının bozulmasıdır. Böylece dokuları sağlıklı tutan oksijen, besin ve koruyucu hücreler bölgeye ulaşamaz. Ayrıca, ter, yatakta sürtünme ve sert cisimlerle temas da deriyi yıpratarak enfeksiyonlara açık hale gelmesine sebep olur.

Yatak yarasında en önemli tedavi, oluşumunu engellemektir.Zira, ilk başlarda yüzeyel bir deri harabiyeti gibi görülen bu durum derin dokularda kan akışının bozulmasıyla oluşan içten bir bozulmanın habercisidir. Sonunda, deri bütünlüğünün de bozulmasıyla oldukça derin ve kapanması zor bir yara ile karşılaşabilirsiniz.

Yatak yaralarının oluşumunu önlemekte birincil unsur, yatak içi doğru ve sürekli pozisyonlama ile dokular üzerindeki basıncın eşit yayılması ve derinin nefes almasının sağlanmasıdır. Özellikle yumuşak dokunun az olduğu ayak bileği, kuyruk sokumu,topuk gibi bölgelere dikkat edilmelidir. Hastanın bilinci yerinde değil yada kontrolsüz hareketleri varsa ayaklarını biryerlere sıkıştırabilir yada çarpabilir. Aynı şekilde tekerlekli sandalyede iken de ayakların metal bölgelere temas etmediğinden ve doğru pozisyonda olduğundan emin olunmalıdır.Havalı yatak kullanımı tek başına yeterli değildir ancak faydalıdır.

Eğer oluşmuş bir yatak yarası varsa, üzerindeki basıncın azaltılması için pozisyonlama yine çok önemlidir. Ayrıca iyileşmeyi geciktirici en önemli faktör olan enfeksiyonların oluşmaması için hekim kontrolünde düzenli pansuman yapılmalı, yaranın sulanması,vücut sıvılarıyla temas etmesi önlenmelidir.

Fizyoterapistiniz, pozisyonlama konusunda size en doğru bilgilendirmeyi yaparak ve kan dolaşımı arttırıcı doğru egzersiz programıyla medikal tedaviye destek olarak yaranın daha kısa sürede iyileşmesine katkıda bulunacaktır.

Sağlıklı günler dilerim

Fzt.Emrah ÖZSOY

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir