Felç / inme ilk yardım

Bu yazımda, eğer bir şekilde  yakınlarınızdan biri ani bir felç durumu ile karşı karşıya kalırsa acil olarak neler yapabileğinizden bahsetmek istiyorum.

Felç durumu ağır ve hafif şekilde karşınıza çıkabilir.Hafif yada yavaş seyirli ise, belirtiler gelip giden uyuşma,yüzde asimetri, el ve ayakta güç kaybı, konuşma bozukluğu şeklinde karşınıza çıkabilir. Genelde hastalar geçti diye hastaneye gitmekten vazgeçebilirler.Ama bu ciddi bir felcin artçısı da olabilir. Yakınınızı ikna edip mutlaka hastaneye götürerek kontrolden geçmesini sağlayın. Evdeyken başına buz torbası koyarak olası hasarı azaltabilirsiniz.Yutma problemi yoksa sıvı almasını sağlayın. Yaşlılar bazen ilaçlarını düzenli almayabiliyorlar. Kan sulandırıcı ve tansiyon ilaçlarını düzgün ve dozunda kullanıp kullanmadığını sorgulayın ve doktorunuza bu konuda bilgi verin.

Eğer ağır bir tablo ve bilinç kaybı ile karşılaştıysanız çok daha dikkatli ve hızlı davranmak gerekmekte. İster kanama ister pıhtı sebebi ile olsun beynin oksijenlenmesi bozulacağından dakikaların bile önemli olduğunu unutmayın. Yapılacak ilk iş zaman kaybetmeden 112 ‘yi aramaktır. Neler olduğunu anlamaya, tansiyon ölçmeye v.s harcadığınız zaman aleyhinize olacaktır. 112’yi aradığınızda operatöre hastanın durumu ile ilgili kısa ve öz bilgileri vermeye çalışın; varsa önemli bir hastalığı,yakın zamanda olduğu ameliyat, kullandığı önemli ilaçlar gibi bilgileri aktarın.

112 gelene kadar ise, yapabileceğiniz en önemli şey hastanın hava yolunun açık tutulmasıdır. Kişiyi yan yatar pozisyona getirin, ağzı  yere doğru bakmalıdır. Eğer kusma, salya varsa bunun hava yollarına kaçmaması için yan pozsiyon çok önemlidir. Boyun bölgesini ve başı destekleyin. Nöbet tarzı kasılmalar, çenede kilitlenme olabilir, dilini ısırabilir. Açabiliyorsanız çeneyi açmaya çalışın ve dilini ısırmasını yada dilin hava yolunu kapatması engelleyin. Başına buz torbası koymak faydalı olacaktır.

Unutmayın, felç sürecinde en önemli tedavi, beyin hasarını en aza indirmek için erken tanı ve müdaheledir. Hastalarımız içinde en hızlı iyileşme gösterenler, ilk birkaç saat içinde hastaneye ulaşarak erken müdahale edilen kişilerdir.

Sağlıkla kalın,

Fzt.Emrah Özsoy

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir